“Väljaheited ei ole ju sugugi seksikas teema ning tean, et paljud kroonilise põletikulise soolehaiguse või stoomiga inimesed tunnevad oma haiguse pärast piinlikkust või valehäbi ega tea, kuidas sellest rääkida. See võib anda enesekindlusele tohutu hoobi – nii juhtus ka minuga,” tunnistab sotsiaalmeediastaar, kes soovib oma lugusid jagades stigmasid lõhkuda. Foto: ekraanikuva
Stoom ja sellega seotud haigused on suuremale osale meist üsna tundmatud ning seetõttu on nende ümber ka palju müüte ja stigmasid.
Londonis elavale vlogijale Hannah Wittonile (30) rajati stoom 2018. aasta jaanuaris pärast seda, kui ta sattus haavandilise koliidi ägenemise ja piinava valu tõttu haiglasse. Pärast operatsiooni jagab sotsiaalmeediastaar avalikult videosid oma elust stoomiga lootuses suurendada teadlikkust ja lõhkuda stoomikotte ümbritsevaid tabusid. Ta tunnistab, et haigusest vlogimine on tegelikult väga intiimne.
“Tehniliselt võttes näitan vaatajatele justkui oma paljast tagumikku. Aga saage tuttavaks, see on Mona. Või minu uus “tagumik”,” naljatleb Hannah videotes oma stoomi tutvustades ja lisab, et tema soov on, et inimesed näeksid, et elu stoomiga pole sugugi nii hirmutav, kui arvatakse ja et selle olemasolus pole midagi häbeneda.
Mis on stoom?
Stoom (vaata täpsemalt www.stoom.ee) on kirurgilisel teel tehtud avaus kõhu eesseinal, mille kaudu roe või uriin väljuvad tahtele allumatult kõhule selleks otstarbeks kleebitud kogumiskotti. Stoom rajatakse mitmete krooniliste soolehaiguste ja ka traumade puhul, kui sool ei ole enam võimeline ise funktsioneerima.
Hannah Wittonil on täpsemalt ileostoom. See tähendab, et tema kõhu eesseinale on tehtud avaus, mille külge on õmmeldud Hannah’ peensoole alumine osa, mille kaudu väljub peensoole sisu spetsiaalsesse kotikesse.
Vaata videot, kus Hannah tutvustab stoomi ja räägib oma haigusest täpsemalt.
Hannah tunnistab, et aeg vahetult pärast operatsiooni ei olnud just kergete killast. Harjuda tuli stoomi olemasolu ja selle igapäevase hooldamisega. Üks suurimaid operatsioonijärgseid väljakutseid oli tema jaoks see, et esialgu oli füüsilist jõudu, vastupidavust ning energiat varasemast vähem.
“Ükskord olin koos sõbraga rongile hilinemas, sprintisime üsna kiiresti, et mitte maha jääda. Maa ei olnud pikk, kuid rongile jõudes oli mul tunne, nagu oleksin just läbinud ekstreemselt raske treeningu,” meenutab Hannah, kes võttis liikumise lihtsustamiseks esialgu jalutades appi kõnnikepid.
Stoom ei tohiks olla häbiasi
Stoomihooldusest kõneldes nendib Hannah, et mõned stoomiga inimesed vahetavad stoomikotti kord või paar nädalas, olenevalt organismist ja vajadusest, tema aga vahetab seda iga päev. (Loe stoomitoodete kohta lähemalt veebilehelt stoom.ee.)
Hannah, kellele on sotsiaalmeedias üle poole miljoni jälgija, tunnistab, et vaatamata avameelsele lähenemisele andis stoom esialgu siiski löögi tema enesekindlusele.
“Väljaheited ei ole ju sugugi seksikas teema ning tean, et paljud kroonilise põletikulise soolehaiguse või stoomiga inimesed tunnevad oma haiguse pärast piinlikkust või valehäbi ega tea, kuidas sellest rääkida. See võib anda enesekindlusele tohutu hoobi – nii juhtus ka minuga,” tunnistab sotsiaalmeediastaar, kes soovib oma lugusid jagades stigmasid lõhkuda.
“Mona, minu stoom oli lõppude lõpuks see, kes andis mulle varasemast parema elukvaliteedi ja see väärib kiitust,” ei kahetse Hannah sekundikski otsust stoomi rajamisega nõustuda.
Eestikeelset nfot stoomi ja stoomitoodete kohta leiad Facebooki grupist Elu stoomiga.
Stoomiteadlikkuse tõstmiseks toimub rakenduses FitSphere Linus Meidcali korraldatud sammuvõistlus, kus viie sammueesmärgi saavutanu vahel loositakse välja StomOdor lõhnaneutraliseerija 210 ml spreipudelis.
Artikkel valmis koostöös Tervisegeeniuse portaaliga. Vaata kõiki meie blogiartikleid siit.
Stoomipatsientidele pakume:
- Stoomihooldusvahendeid
- Stoomikotid
- Mitmeid erinevaid süsteeme
- Tooteid lastele
- Nahahooldustooteid