Magusroogasid on võrreldes tavapärasega võimalik valmistada ka tervisesõbralikumalt ja sellega peaks üsna lihtsasti hakkama saama igaüks. Foto: @yuliyafurman
Kõik meist teavad, et liigne suhkur ja suur magusasöömine võivad mõjuda tervisele laastavalt. Suhkru vähendamine toidulaual võib aga olla üsna kontimurdev proovikivi ja suurem osa meist sööb suhkrut siiski palju rohkem kui vaja.
Paljud püüavad olla tervislikumad seeläbi, et otsivad valgele suhkrule alternatiive ning asendavad selle mõne pruuni suhkru, loodusliku siirupi või meega. Tähelepanuta jäetakse aga tõsiasi, et seegi pole tegelikult oluliselt parem valik. Kõik nimetatud alternatiivid lagunevad seedimisel samuti glükoosiks ja mõjutavad organismi veresuhkru taset sarnaselt valge suhkruga. (Loe selle kohta täpsemalt Linus Medicali blogiartiklist SIIT.)
Diabeedikooli kogemusnõustaja, toitumisterapeudi ning koka eriala õpetaja Maire Vesingi (vaata täpsemalt eritoitumine.ee) soovitus on, et tervise huvides tuleks mitte niivõrd mõelda alternatiividele, kui lihtsalt vähendada toitudes suhkru hulka ning süüa korraga väiksem kogus magustatud toitu. Mõne aja möödudes harjuvad sellega ka maitseretseptorid ja nii oled teinud oma tervisele suure teene.
Maire Vesingi ning Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu kogemusnõustaja Merilin Aus (Vesingi) soovitavad kolme magusat, kuid siiski tavapäraste koogiretseptidega võrreldes tervisesõbralikku magustoiduretsepti, mille valmistamisega peaks kodus hakkama saama igaüks.
Mandlijahu-porgandikook
- 120 g ehk 3 dl mandlijahu
- 40 g ehk 1 dl kookosjahu
- 250 g riivitud porgandit
- 150 g riivitud suvikõrvitsat
- 150 g õuna (tükelda kuubikuteks või riivi)
- 4 muna
- 60 g oliiviõli või kookosõli
- Kaneeli
- 2 tl küpsetuspulbrit
- 100 g rafineerimata roosuhkrut
- vaniljesuhkrut, soola
Vahusta munad suhkruga, lisa õli, riivitud porgand ja suvikõrvits. Seejärel mandlijahu, mille hulka on segatud ka küpsetuspulber ja vaniljesuhkur. Vala taigen küpsetuspaberiga vooderdatud 26 cm läbimõõduga koogivormi ning puist peale õunakuubikud. Õunad võib riivida ka koogi sisse. Küpseta 180 kraadi juures umbes 45 min kuni 1 tund. Vajadusel kata koogivorm fooliumiga.
100 g kooki sisaldab:
- energiat 254 kcal
- 6 g valku
- 17 g rasva
- 18 g süsivesikuid, millest 3 g on kiudained.
Jogurtist pulgajäätis (8 tk)
Selles jäätises annavad magusust marjad ja tükeldatud puuviljad.
- 300 g Kreeka jogurtit
- 1 tl vanillisuhkrut
- 50 g kiivisid
- 50 g banaane
- 50 g maasikaid
- 50 g mustikaid
Lisaks vajad ka jäätisevorme (võib kasutada ka ühekordseid topse) ning jäätisepulki.
Puhasta ja tükelda puuviljad. Maitsesta jogurt vanillisuhkruga. Lao jäätisevormi või –topsi kihiti jogurt, marjad ja tükeldatud puuviljad. Suru jogurt ühtlaseks, nii et vahele ei jääks õhumulle. Suru vormi keskossa jäätisepulk ja aseta jäätised sügavkülma vähemalt neljaks tunniks kuni üleöö.
100 grammi jäätist sisaldab
- süsivesikuid 10 g, sh:
- kiudaineid 1 g
- imenduvaid süsivesikuid 9 g.
1 jäätises (60 g)
- süsivesikuid 6 g, sh:
- kiudaineid 0,5 g
- imenduvaid süsivesikuid 5,5 g.
Mustika-läätsemuffinid (32 tk)
Veresuhkru taseme stabiliseerimiseks on keedetud läätsed väga head, sest sisaldavad aeglaselt imenduvaid süsivesikuid ning asendavad selles retseptis süsivesikuterikkaid teraviljadest jahusid. Palmisuhkur on madalama GK-ga ning lisamagusust annavad mustikad.
- 3 muna
- 200 g punaseid kuivatatud läätsesid
- 1 tl psülliumi
- 100 g palmisuhkrut
- 1 tl vaniljesuhkrut
- 1 tl küpsetuspulbrit
- 100 g võid
- 100-150 g mustikaid (või muid marju või tükeldatud puuvilju)
Keeda läätsed pehmeks. Punaste läätsede puhul kulub selleks umbes 10 minutit. Pane kõik toorained köögikombaini ning püreesta. Osad mustikad sega taigna hulka. Tõsta taigen muffinivormidesse ning puista peale ülejäänud mustikad. Küpseta minimuffineid 190 kraadi juures umbes 10-20 minutit (oleneb muffinite suurusest).
100 grammis muffinites
- süsivesikuid 37 g, sh:
- kiudaineid 4 g
- imenduvaid süsivesikuid 33 g.
1 muffin (20 g) sisaldab
- süsivesikuid 7 g, sh:
- kiudaineid 0,8 g
- imenduvaid süsivesikuid 6,2 g.
Rohkem retsepte leiad raamatust “Tervist toetavad toidud. Veresuhkrusõbralik kokkamine”, mille autoriteks on Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu kogemusnõustajad Maire Vesingi ja Merilin Aus (Vesingi).
Kui soovid uurida Medtrumi sarja diabeeditoodete kohta, helista tasuta nõuandeliinile 800 707