Kui mulle tehti teatavaks, et automaatrežiim on aktiveeritud, olin põnevil. Uus etapp diabeedihalduses! Automaatrežiim on loodud selleks, et elu lihtsustada – pump saab pidevalt analüüsida veresuhkrutasemeid ja teha vajalikke kohandusi. See tähendab, et mina võin tunda end kindlamalt ja sõltuda vähem oma igapäevasest tähelepanust.
Kohe alguses ei tundunudki miski olevat väga teistsugune. Enne sööki pidin pumpa teavitama, kui palju süsivesikuid tarbin, ja pump pakkus selle põhjal soovitusliku booluse koguse. Pool päeva möödus probleemideta – veresuhkrud püsisid stabiilsena, ja see andis mulle juba kindlust, et automaatrežiim tõesti töötab minu heaks.
„Esimesed sammud automaatrežiimiga näitasid, et lihtsama ja sujuvama diabeedihalduse unistus on võimalik!“
Esialgne rõõm muutus aga põgusalt segaduseks, kui pärastlõunal tekkis mul hüpoglükeemia tunne. Sensor näitas veresuhkrut 4 mmol/l ja nool liikus külgsuunas. Kuigi väärtus ei olnud väga madal, tundsin end ebamugavalt. Sõin kiiresti sepiku mustikamoosiga, kuid see viis veresuhkru järsu tõusuni. Pump näis arvavat, et mul on kehas piisavalt insuliini, ja ei lasknud mul kohe lisadoosi manustada.
Selline olukord pani mind hetkeks mõtlema, kas olen midagi valesti teinud. Lahendasin olukorra jalutuskäiguga, mis tõi veresuhkru tagasi kontrolli alla, kuid teekond oli pigem hüplik.
„Iga uus süsteem vajab veidi harjumist, kuid kogemused aitavad paremini mõista, kuidas see tegelikult töötab.“
Õhtul arutasin olukorda oma diabeediõega. Tema rahulikud ja professionaalsed selgitused andsid mulle enesekindluse tagasi. Ta juhtis tähelepanu, et sellised hetked on normaalne osa õppimisprotsessist ja tegelikult hea, et ma selle kogemuse kohe alguses sain. Mida kiiremini õpin pumba loogikat ja automaatrežiimi tööd tundma, seda sujuvamalt suudan seda oma igapäevaelus rakendada.
„Kõige parem õpetaja on kogemus – ja diabeedihalduse puhul on õppimine samm kergema elu poole.“
Sain aru, et automaatrežiim nõuab natuke rohkem, kui lihtsalt selle aktiveerimist. Pean õppima seda kuulama, usaldama ja oma harjumusi vastavalt kohandama. Kui mu diabeediõde mulle asju selgitas, mõistsin ka, et ta oli tegelikult juba varem mind kõigist neist nüanssidest informeerinud. Kohale jõudis see kõik aga alles nüüd, kui olin ise reaalse olukorra läbi elanud.
„Esialgu võivad uued süsteemid tunduda keerulised, kuid iga kord, kui midagi uut selgeks saab, on tunne, et oled veelgi suurema vabaduse poole teel.“
Olen kindel, et järgmised nädalad lähevad sujuvamalt. Kogemus näitas mulle, et automaatrežiimi abil saan diabeedihalduse enda ja tehnoloogia vahel ära jaotada – see on tiimitöö, mis vajab alguses sisseelamist, kuid tulemused on seda kindlasti väärt.
„Automaatrežiim on loodud selleks, et lihtsustada ja pakkuda kindlust – alguse väiksed väljakutsed tasuvad end ära.“
Kui oled ise kaalumas automaatrežiimi kasutuselevõttu, siis soovitan kindlasti proovida. See võib alguses nõuda kannatlikkust, kuid iga samm viib sind lähemale paremale ja stabiilsemale diabeedihaldusele. Ma ei ole veel spetsialist, kuid iga päevaga tunnen, et liigun õiges suunas.
„Automaatrežiim ei ole pelgalt tööriist, vaid partner – mida rohkem sellega töötad, seda lihtsamaks muutub elu.“