fbpx

Kõik algas pihta, jah tõesti, uriini maitsmisest!

thomas willisUriini maitsemine diabeedi diagnoosimiseks on väga vana meetod, mille viited ulatuvad tagasi muistsete tsivilisatsioonide tekstidesse, sealhulgas Egiptuse, India ja Hiina allikatesse. Euroopas taasavastas selle meetodi Thomas Willis Oxfordi Ülikoolist 17. sajandil, märkides, et diabeediga inimeste uriin maitses magusalt. See tähelepanek viis termini “diabetes mellitus” juurutamiseni meditsiinikeeles, mis tõlkes tähendab “mesimagusa maitsega diabeet”.

Mõistet “mellitus” kasutatakse eristamaks seda seisundit diabeet insipidusest, mis on teist tüüpi diabeet, kus uriinil ei ole magusat maitset. Willis ei suutnud veel selgitada, miks uriin on magus, ning kas see tuleneb glükoosi esinemisest selles.

Matthew DobsonKuid see meetod püsis veel sajandeid kuni Matthew Dobson kinnitas 18. sajandi lõpus, et diabeetikutel on uriinis ja veres liigses koguses suhkrut. Seejärel asendati uriini maitsemine järk-järgult keemiliste analüüsimeetoditega, et määrata suhkrusisaldust uriinis, mis oli oluline samm diabeedi diagnoosimise ja jälgimise teaduslikul rajal.

 

Glükoositaseme mõõtmine ja selle ajalugu

Veresuhkru mõõtmise lugu sai alguse juba 19. sajandi keskpaigas, kui esmakordselt üritati uriinist glükoosi kogust mõõta. See uudne lähenemine panigi aluse tänapäevasele diabeedihooldusele. Aastal 1908 tuli suur edasiminek, kui Benedict leiutas vaskreagendi uriiniglükoosi tuvastamiseks. See meetod jäi kasutusse rohkem kui pooleks sajandiks, kuigi vahepeal muudeti seda mugavamaks. Näiteks 1945. aastal tuli Clinitest välja tabletiga, mis muutis kogu protsessi palju lihtsamaks.

Tõeline murrang toimus 1965. aastal, kui Ames töötas välja esimese veresuhkru testriba nimega Dextrostix, mis kasutas glükoosi mõõtmiseks ensüümi. Veresuhkru testribad said kiiresti meditsiinipersonali seas populaarseks, kuid kodus kasutamiseks neid veel ei mõeldud. 1970. aastatel tehti juba esimesi katseid luua seade, mida inimesed saaksid kodus kasutada, ja 1980. aastaks olid turule jõudnud esimesed glükoosimeetrid digitaalse ekraaniga.

Edasi läks areng veelgi kiiremaks. 1980. aastateks oli enesekontrolli veresuhkru mõõtmine saanud diabeetikute igapäevaelu osaks, eriti oluline oli see 1. tüüpi diabeedi puhul. Teadlased töötasid välja uued testribad ja seadmed, mis vajasid vähem verd ja olid valutumad kasutada.

Suur samm edasi tehti pideva glükoosimonitooringu (CGM) turuletulekuga. Esimene selline professionaalne seade kiideti heaks 1999. aastal Ameerika Ühendriikides, mis kogus glükoosiandmeid ilma, et patsient seda näeks. Alles hiljem hakkasid CGM seadmed pakkuma reaalajas andmeid, mis tähendas, et diabeetik sai kohe teada, kui tema veresuhkur liikus liiga kõrgele või liiga madalale.

Medtronic oli üks esimesi, kes tõi turule CGM-süsteemi, mis suutis teavitada ohtlikest veresuhkru kõikumistest. Järgnesid ettevõtted nagu Dexcom ja Abbott ning Medtrum, mis on välja töötanud mitmeid edasiarendusi, näiteks seadmeid, mis ei nõua enam sõrmest verd võtmist.

Nüüdseks on CGM süsteemid muutunud väga täpseks ja kasutajasõbralikuks, võimaldades diabeetikutel oma veresuhkru taset jälgida peaaegu valutult ja palju täpsemalt kui kunagi varem. See kõik aitab diabeetikutel paremini oma haigusega toime tulla ja vältida võimalikke tüsistusi.

Glükoosimonitoride tehnoloogia – kuidas see töötab?

Kaasaegsed glükoosimonitorid, sealhulgas pidev glükoosimonitooring (CGM) süsteemid, põhinevad anduritehnoloogial, mis võimaldab jälgida glükoosi taset kehavedelikes reaalajas. Need andurid on tihti paigutatud naha alla ja mõõdavad glükoosisisaldust interstitsiaalses vedelikus, mis on vedelik rakkude vahel.

Andur sisaldab tavaliselt glükoosioksüdaasi või muud tüüpi ensüüme, mis reageerivad glükoosiga. See reaktsioon toodab elektrilist signaali, mis on proportsionaalne glükoosi kontsentratsiooniga. Seejärel muundatakse elektriline signaal digitaalseks andmeks, mida saab kuvada seadme ekraanil või edastada nutiseadmele. See võimaldab kasutajatel jälgida oma veresuhkru tasemeid ja näha, kuidas need ajas muutuvad.

Kaasaegsed CGM süsteemid võivad sisaldada ka hoiatusi ja alarme, mis teavitavad kasutajat, kui nende glükoositasemed langevad liiga madalale või tõusevad liiga kõrgele. See on eriti kasulik öösel magades või igapäevaelu tegevustes, kus regulaarne glükoositaseme kontrollimine võib olla raskendatud.

Erinevalt traditsioonilisest vere glükomeetrist, mis nõuab sõrme torkamist ja vereproovi võtmist, pakuvad CGM süsteemid vähem invasiivset ja mugavamat viisi glükoositasete jälgimiseks. Lisaks sellele võimaldab CGM süsteem saada pidevat ülevaadet glükoosi tasemetest, aidates paremini mõista glükoosi mõjutavaid tegureid ja teha teadlikke otsuseid diabeedi juhtimisel.

Viimastel aastatel on CGM süsteemid teinud läbi olulisi uuendusi, sealhulgas andurite eluea pikendamine, andmete täpsuse suurendamine ja kasutusmugavuse parandamine. Näiteks mõned uued mudelid ei vaja enam sagedast kalibreerimist sõrme torkamise teel, muutes CGM süsteemide kasutamise veelgi lihtsamaks ja kasutajasõbralikumaks.

Linus Medicali poolt pakutavad glükoosimonitorid

Glükoosimonitor on innovaatiline vahend, mis aitab diabeetikutel jälgida oma veresuhkru taset reaalajas, muutes diabeedi haldamise lihtsamaks ja tõhusamaks. Meie pakutavad seadmed, nagu Medtrum S9 ja Medtrum Nano® CGM glükoosisensorid, on loodud, et pakkuda kasutajatele usaldusväärset ja täpset teavet nende glükoositaseme kohta.

delikaatne väike ja mugav s9 sensorMedtrum S9 glükoosisensor eristub oma keskkonnasõbraliku taaskasutatava saatja, ühe nupuvajutusega käivituse ja kuni 14-päevase sensori eluea poolest. Selle 30-minutiline soojenemisaeg ja katkematu kasutamine ilma laadimiseta (saatja kestab 1. aasta) teevad sellest ideaalse valiku diabeetikutele. Mageveekindel disain ja suur täpsus tagavad, et kasutajad saavad jätkata oma igapäevaseid tegevusi ilma muretsemata.

Kogu Medtrum lahendus diabeedi haldamiseksMedtrum Nano® CGM glükoosisensor on veel üks meie tootevaliku pärl, mis pakub paindlikkust nii täiskasvanutele kui ka lastele alates 2. eluaastast. Selle süsteemi võime töötada koos laetava saatjaga ja lihtne juurdepääs glükoosiandmetele mobiilirakenduse kaudu teeb sellest asendamatu tööriista diabeedi haldamiseks koos insuliinipumbaga.

Lisaks pakume ka Glucology™ reisitarvikuid, sealhulgas insuliini jahutuskotte ja alkoholivabasid niiskeid salvrätikuid, mis on hädavajalikud diabeetikutele, kes soovivad oma elu lihtsamaks muuta.

Meie eesmärk on pakkuda diabeetikutele parimaid lahendusi nende haiguse juhtimiseks, muutes nende igapäevaelu mugavamaks ja tervislikumaks.